ALL FOR HEIDI

30 OCAK – 3 ŞUBAT 2018

Her Şey Heidi İçin

“…öncelik,acı çekmemize sebep olan durumu yaratıcı bir şekilde değiştirmekte yatmaktadır…” Durum ne kadar zor görünse de insanoğlu, türünün gerektirdiği empati kurma yetisiyle, bir başkası için çözüm aramaya başladığı anda varoluşuna anlam katma fırsatını aslında kendine vermiş olur ve bu en sade haliyle bir ömür boyu sürecek yolculuğa çıkışı temsil eder.

Şeyda Yamanlar Aydemir otuz yedi yaşında genç bir anne, bizlerin dostu ve okulumuzun da modeli. Onun hayatı geç teşhis edilen akciğer kanseri ile birden değişti, şimdi tedavi görmekte.En önemlisi; tedaviye olumlu yanıt verdiği bu süreçte sonsuz enerji ve motivasyonuyla bizlere ruhsal düzlemde modellik yapmaya devam ediyor. Serginin ortaya çıkışındaki nihai anlam da burada gizli.

“Nihai anlamda yaşam, sorunlara doğru çözümler bulmak ve her birey için kesintisiz olarak koyduğu görevleri yerine getirme sorumluluğunu üstlenmek anlamına gelir”

Victor E. Frankl

Karşılaştığımız basit problemlerde bile desteğe ihtiyaç duyduğumuzda yürüdüğümüz yolda yalnız olmadığımızı bilmek, adımlarımızı daha sağlam atmamızı sağlar. Serginin de amacı Şeyda atölyelere tekrar ayak basana dek “Ben ne yapacağım?” sorusunun yaratacağı endişeyi azaltabilmek, yükünü paylaşabilmektir. Akademi’de üreten ustalar, mezunlar, ve halen eğitimine devam etmekte olan öğrencileri bir araya getiren bu sergi birbirinden farklı pek çok disiplini ve izleme ve yorumlama fırsatı sunuyor. Gelişim sürecinden izler taşıyor. Duyarlı, sanatsever her insanın ilgisini çekeceğini umduğumuz açılış gününde birlikte olmak dileğiyle.

Sergide eserleri yer alacak sanatçılar: Ahmet Umur Deniz, Ali Can Zırhlıoğlu, Ali Elmacı, Arda Can Alakuş, Asya Nur Hasgül, Ayşe Nergis Şimşek, Aysun Şentürk, Ayşenur Şentürk, Badem Oklap, Begüm Mütevellioğlu, Berna Ay, Börte Bortaçina, Burak Dak, Burak Yurdakul, Büşra Yılmaz, Burak Gareth, Can Dikmen, Cansu Kahraman, Ceren İren, Ceyda Güler, Damla Çil, Daniela Budişteanu, Deniz Zor, Derya Ülker, Dilan Demirdağ, Dilara Sipahioğlu, Doğu Yıldız, Duygu Topçu, Ece Haskan, Ece Uztan, Elif Aktaş, Emir Aktunç, Eda Gemicioğlu, Elif Ayrancı, Emel Özyol, Emre Sönmez, Fatma Nur Gülener, Furkan Akhan, Hakan Başaran, Hakan Öktem, Helin Kurt, Hüseyin Yalçın, Hüsnü Koldaş, İlayda Aşık, İpek Arıkan, İsmail Mert Eker, İzlem Üçvet, Kağan Ezal, Kübra Kılıç, Linda Dekohen, Melda Yaramış, Merve Vural, Mihrişah Bulut, Mustafa Orkun Mütevellioğlu, Naz Tansel, Nilay Sayrav, Ömer Yüksek, Onur Can Duman, Ramazan Budak, Sena Gökçeoğlu, Serap Gülerçin Karluk, Sami Berk Tokaç, Sema Balaban, Tansu Köse, Uğurcan Çetiner, Umut Erkin Güngör, Zeynep Bingöl Çiftçi, Zeynep Erol, Zeynep Kayserilioğlu, Yağmur Şenyiğit, Yaren Yavuz, Yiğit Özboran

 


Sergi:  30 Ocak – 3 Şubat 2017

Akademililer Sanat Merkezi
Balo Sok. No:37 Beyoğlu/İstanbul
Tel: (0212) 245 02 29   www.akademililer.com
galeri@akademililer.comFazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.