CENGİZ UĞUR

NEFES NEFESE AŞK  //  11 KASIM – 10 ARALIK 2009

Serseri Aşıklar
Serseri Aşıklar
Tuval üzerine yağlıboya, 100×120 cm, 2000

Akademililer Sanat Merkezi sezonun üçüncü sergisini, 11Kasım- 10 Aralık 2009 tarihleri arasında küratörlüğünü Denizhan Özer’in yaptığı “Nefes Nefese Aşk” isimli Cengiz Uğur’un kişisel sergisi ile açıyor.

Sergide Cengiz Uğur, 1997 -2001 yılları arasında Godard’ın “A bout de Souffle” isimli filminden etkilenerek yaptığı resimlerle izleyici karşısına çıkıyor. Sergi, yaşamını İstanbul’da sürdüren Cengiz Uğur’un daha önce Londra Arcola Galeri’de açtığı “inerme painting” isimli sergisinin devamı niteliğinde.

Çok katmanlı bir aşk hikayesinden doğan serüvenin film dışında tuvaller üzerinde pentürsel olarak devam etmesi, bir anlamda toplumsal sisteme eleştiri olarak gösterilebilir. Çeşitli katmanlar üzerinde kendini gösteren fırça darbeleri, eserlerin büyük bir ustalıkla ve yoğun emekle yapıldığının en önemli göstergesidir. Renkler arasındaki organik ilişki, tonlamalar, kontrastlıklar, şiirsel anlatımla karşımıza çıkmaktadır.

Sanatçının son çalışmaları 11Kasım – 10 Aralık 2009 tarihleri arasında Pazar günü hariç hergün 10.00 – 19.00 arası Beyoğlu Akademililer Sanat Merkezi’nde görülebilir.

Güncel Sergi