Görünümler Grup Resim Sergisi

22 EYLÜL – 22 EKİM 2016

Basın Bülteni

Akademililer Sanat Merkezi’nde, farklı üsluplarda çalışmalarını sürdüren 23 sanatçının peyzaj eserlerinden oluşan “Görünümler” resim sergisi, doğa manzaraları, şehir kadrajları ve açık alanlara uzaktan bakışa dair yorumlardan oluşmaktadır. Peyzaj resmi, her sanatçının farklı çevre ve kadraj algısıyla ve tekniğiyle yeniden şekillenen, her sanat döneminde var olmuş, sanatsal bakışı özetleyen resimsel konulardan biridir. Sıcak renklerde bir günbatımı ya da monokrom renklerde, hareketli bir kent görünümü bu konunun öznesi olabilir, konuyu şeklini veren; ressamın çevre ve uzam algısıdır. Sergide ressamların kendi yaşam alanlarına, kentleşmeye, doğaya olan içsel bakışlarından örnekler, keyifli bir seçki ile sanatseverleri beklemektedir.

“Görünümler” karma resim sergisi, tuvalin sunduğu alanı şaşırtıcı biçimde genişleten ve açık alanın dinginliği ile karmaşasını birlikte sunan farklı üslupta eserler ile manzara resmine ilgi duyan izleyicisini beklemektedir. Sergi 22 Ekim 2016 tarihine kadar Akademililer Sanat Merkezi’nde görülebilir.
Sergide işleri sergilenen sanatçılar: Songül Canerik, Akın Ekici, Gizem Enuysal, Sülemyan Erdal, Işıl Güleçyüz, Serap İskender, Cansu Kahraman, Hakan Kalay, Şükran Karabayraktar, Emre Karaoğlu, Ayşenur Köksal, Eylül Köksümer, Yasemin Kuşi, Joel Menemşe, Ahmet Merey, Murat Mizrahi, Fatma Mollaoğlu, Vasıf Pehlivanoğlu, Ercan Sert, Cengiz Uğur, Ayşe Ülgen, Yağmur Yılan, Emel Yurdakul.

 

Açılış:  22 Eylül 2016, Saat 17:00

Akademililer Sanat Merkezi

Balo Sok. No:37 Beyoğlu/İstanbul
Tel: (0212) 245 02 29   www.akademililer.com
galeri@akademililer.com

Güncel SergiFazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.