Hüsnü Koldaş

Zamanın Dışında – Ay’ın Altında / 21 Nisan – 21 Mayıs 2016

Gece Gezgini
Gece Gezgini

Tuval üzerine yağlıboya, 120×162 cm

Basın Bülteni

Akademililer Sanat Merkezi 21 Nisan – 21 Mayıs 2016 tarihleri arasında Hüsnü Koldaş’ın “Zamanın Dışında – Ay’ın Altında” isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Hüsnü Koldaş resimlerinin temeline zaman dışı olma kavramını ve bu kavramın kapsamakta olduğu tüm zaman dilimleri ve dönemlerini yerleştirir. İnsanlığı anlatan hikayelerin geçtiği sahneleri, çoğunlukla gece – ay ışığı altında, incelikli ve derin bir kompozisyon içinde kurgular. Resimde bir sahneyi yaratırken, kurguladığı zamansızlık ve mekansızlık hali, aslında geçmişten günümüze var olan tüm zaman ve mekanları kapsayan, evrensel ve tüme varan tek bir anda toplanır.

Koldaş’ın insanlığın yolculuğuna tanıklık edişi tıpkı gezdiği topraklara bakışına benzer, mevcut tüm anların bir araya gelip, bir tek zamansız an yaratmasına. İnsanı, toplumsal gelişimin yarattığı yozlaşma ve yabancılaşmadan kurtarıp, ait olduğu ham doğaya döndürme çabasında, karşısına çıkan engeller dev bir zebani olarak betimlenir, bu karanlık yaratık zihnimizdeki soyut korkulardan hayatımıza haksızca hükmeden pek çok insana uzaktan bir bakıştır.

Hüsnü Koldaş’ın “Zaman Dışında – Ay’ın Altında” isimli resim sergisi, içinde barındırdığı tüm derin ve zamansız hikayeler, gece gezmelerinin not edilmiş antik görünümleri, insanlık mücadeleleri ve fantastik bir atmosferin yorumlarıyla izleyicisini bekliyor. Sergi 21 Nisan – 21 Mayıs tarihleri arasında Akademililer Sanat Merkezi’nde görülebilir.

Açılış:  21 Nisan 2016, Saat 18:00

 

Akademililer Sanat Merkezi

Balo Sok. No:37 Beyoğlu/İstanbul
Tel: (0212) 245 02 29   www.akademililer.com
galeri@akademililer.com