KAĞIT İŞLER I

12 ARALIK 2013 – 10 OCAK 2014

Akademililer Sanat Merkezi,  “Kağıt İşler” isimli yeni sergisinde, resim sanatının belleğini oluşturan kağıt materyali üzerine yapılmış; desenden eskize, illüstrasyondan baskıya, farklı teknikleri buluşturan karma sergiyi izleyicinin beğenisine sunuyor. Yapıtı oluşturma sürecinde eyleme geçmiş olan zihnin imgelerinin yerleştiği bu kareler, tablolarına hayranlık duyduğu sanatçının ilk yaratı alanı olan eskiz defterini incelenmesine benzer bir sanatsal keyif uyandırıyor bakan kişide.

Desen ve kağıt birbirinden ayrı ele alınması imkansız olan, sanatın temel yapıtaşlarıdır. Degas’nın  ‘’Desen aslında görmesini bilmektir, bir görme biçimidir.’’ sözünde tanımladığı gibi, sanatçının dünyayı algılayışını ve onu ifade ediş şeklini tuvalinden, heykelinden önce, kağıt üzerinde hızlı ve bilinçli hareketlerle ortaya çıkardığı ilk yaratı adımlarından algılarız.

“Kağıt İşler” sergisi 12 Aralık 2013 – 10 Ocak 2014  tarihleri arasında Akademililer Sanat Merkezi’nde görülebilir.

Eserleri sergilenen sanatçılar: Hayri Ağan, Taylan Akdağ, Muzaffer Akyol, Kadir Akyol, Mustfa Albayrak, Resul Aytemür, Oktay Anılanmert, Barış Bilen, Zahit Büyükişleyen, Ahmet Umur Deniz, Tarık Töre Elgay, Gizem Enuysal, Süleyman Erdal, Şafak Eyüboğlu, Kader Genç, Işıl Güleçyüz, Nurgül Gün Güney, Mehmet Can Gürsoy, Mahir Güven, Ayhan Işık, Nilüfer İnandım, Kemal İskender, Serap İskender, Hakan Kalay, Gülistan Karagüzel, Fevzi Karakoç, Kani Kaya, Sinem Kaya, Hüsnü Koldaş, Ayşenur Köksal, Eylül Köksümer, Yasemin Kuşi, Mehmet Mahir, Joel Menemşe, Ahmet Merey, MurarMizrahi, Denizhan Özer, Vasıf Pehlivanoğlu, Hülya Sözer, Emine Şenses, Nesli Türk, Kudret Türküm, Yağmur Yılan

 

Açılış:  12 Aralık 2013, Saat: 18:00

Yazı: Eylül Köksümer, Kasım 2013

Güncel SergiFazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.