KUDRET TÜRKÜM

YABANA DOĞRU // 16 ŞUBAT – 7 MART 2010

Akademililer Sanat Merkezi, 16 Şubat – 7 Mart tarihleri arasında Kudret Türküm’ün ”Yabana Doğru” ismini taşıyan resim sergisini izleyicilere sunuyor.

 

2009 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümün’nden mezun olan Kudret Türküm’ün; Yeniden Doğuş (Rönesans) ilgisiyle başlayan resim tarihi araştırmaları Yeni Klasikçikler (Neo- Klasisizm) ile devam etmiş, İzlenimcilerden ve Yeni İzlenimcilerden yaptığı çalışmaları sonrasında onları, Ard-İzlenimcilere, özellikle de Cézanne’ın karşıt renk kullanımını sınamaya kadar vardırmıştır. Ayrıca teknik açıdan bazı ön denemeleri Yeni-İzlenimcilerden Seurat ve Signac çizgisi ile Fotogerçekçi Chuck Close’un biçemi arasında ilginç bir köprü kurma çabasındadır.

 

Kudret Türküm; yakın çevresinden, tanıdığı insan, hayvan, obje ve mekanlardan yola çıkarak ve genellikle çektiği fotağrafları baz alarak yapmış olduğu resimlerinde, özportresine, kız kardeşlerine, arkadaşlarına, bir çiftlik yaşantısı içinde yer alabilecek kaz, ördek, tavuk, köpek, inek ve keçi benzeri hayvanlara özel bir ilgi duymakta ve sık sık başvurmaktadır.

 

Kudret Türküm’ün eserleri 16 Şubat – 7 Nisan 2010 tarihlerinde Pazar günü hariç 10.30 – 19.00 saatleri arasında Akademililer Sanat Merkez’nde izlenebilir.

Güncel Sergi