ORTAK TAVIR

18 ARALIK 2018 – 12 OCAK 2019

Akademililer Sanat Merkezi, 2018 yılına “Ortak Tavır” isimli grup resim sergisi ile veda ediyor. 36 ressamın kendi özgün pentür teknikleri ile sanat anlayışlarını ortaya koyduğu sergide resim ve heykel sanatlarından eserler sanatseverleri bekliyor. Akademililer Sanat Merkezi atölyelerinde üretmekte olan ressamların yanında, sanatsal duruşları ile her zaman merkeze yakın olmuş ressamların işleri bir arada, ortak bir tavrı tüm yıl olduğu gibi, yeni yılda da sürdürmeye devam ediyorlar.

Sergide yer alan ressamların ortak buluşma yeri olan “Pentür” kelimesi, aslen Fransızca kökenli olup, “boyama” anlamına gelse de, sanatsal açıdan çok daha geniş ve önemli bir kavramı sembolize etmekte, sanatçının boya kullanmadaki yetkinliğini ve boya sürme şeklinin bir resmi tanımlamadaki benzersiz yerini öne çıkartmaktadır. Yüzyıllardır ressamlar tarafından gelişmiş bir pentürün değeri bilinse de, özellikle günümüz sanatına ait çağdaş eserlerde de özgünlüğü, kimliği ve yetkinliği görmek için aranacak en önemli tavırlardan biri, sanatçının pentürüdür. Bu açıdan tuvale boya sürmenin parmak izi gibi ayırt edici ve belirleyici durumu, bu eylemi ressamların da kendi sanatlarında var edebilmek için sürekli çabaladığı bir kavram haline getirir. Boya sürmek artık bir eylem olmanın yanında, bir sanat kavramıdır. Başka bir açıdan da bu önemli varlığı pentürü hem bir ifade aracı, hem de varılacak hedefin ta kendisi haline getirir; bu çabadaki ve sanat görüşündeki ressamların kendiliğinden ortak bir dil kullanmasını ve bir araya gelmesini sağlayan bir bütünselliği oluşturur.

Yılın son sergisi ve yeni yılın ilk sergisi olan “Ortak Tavır” , sanatsal üretimin temeline pentüre duydukları tutkuyu koyan ve bu odak çevresinde birleşen 36 sanatçıyı bir araya getirmektedir. Akademililer Sanat Merkezi, farklı üsluplarda ve tekniklerde tuvalde yerini alan boya katmanlarının izlerini ve anlattıklarını sergilediği son sergisine 18 Aralık 2018 – 12 Ocak 2019 tarihleri arasında tüm sanatseverleri beklemektedir. Sergide eserleri yer alan sanatçılar: Hayri Ağan, Neşe Akar, Aslı Altınışık, Resul Aytemür, Songül Canerik, Sonat Çavuşoğlu, Akın Ekici, Vicdan Elmas, Gizem Enuysal, Süleyman Erdal, Kader Genç, Işıl Güleçyüz, Kemal İskender, Serap İskender, Bahar İşlek, Hakan Kalay, Emre Karaoğlu, Bahar Kocaman, Hüsnü Koldaş, Ayşenur Köksal, Eylül Köksümer, Joel Menemşe, Murat Mizrahi, İbrahim Özgen, Vasıf Pehlivanoğlu, Ercan Sert, Hülya Sözer, Ayşe Tanay, Emre Tandırlı, Kudret Türküm, Cengiz Uğur, Ayşe Tanay Ülgen, Özlem Üner, Farnaz Vakili, Yağmur Yılan ve Emel Yurdakul.

Eylül Köksümer
Aralık’18


Açılış:  18 Aralık 2018, Saat 18:00

Akademililer Sanat Merkezi

Balo Sok. No:37 Beyoğlu/İstanbul
Tel: (0212) 245 02 29   www.akademililer.com
galeri@akademililer.com