YILDIZ DOYRAN

DÖNGÜSEL GİZLER // 7 ARALIK 2010 – 8 OCAK 2011

İsimsiz
İsimsiz
Tuval üzerine yağlıboya, 150×200 cm, 2010

Yapıtlarının temeline doğayı koyarak, doğa irdelemeleri ile tanınan, orta kuşağın önemli ressamlarından Yıldız Doyran’ın “Döngüsel Gizler” isimli kişisel sergisi 7 Aralık 2010’da Akademililer Sanat Merkezi’nde açılıyor. Küratörlügü Denizhan Özer tarafından yapılan sergide, sanatçı kendi yarattığı bitki evreninin gizlerini yüzey üzerine taşıyarak; doğadan, doğallıktan uzaklaşan modern insana anlamlı mesajlar vermektedir.

Sanatçının görerek içselleştirdiği ve sonrasında yüzey üzerinden bize aktardığı bitki evreni düşlerindeki görüntü ya da imgelerin anlatımıdır. Karanlık ya da aydınlıktan gelen şiddete karşı bizleri kalkan gibi koruyan bu konumlanma durumu Yıldız Doyran’ın resimlerinin nedenini de oluşturmaktadır. Açıktan koyuya doğru giden renk katmanlarının üzerinde kalan fırça izleri ve tuşelere baktığımızda her yapıtın ayrı bir ruh haliyle ama aynı düşünceye dayanarak yapıldığını görürüz. Görünenin arkasına geçme çabası ve arka planda kalan, aslında aklın erişemediği, çözümlenemeyen bir gizem halidir. Hayatın döngüselliği içinde yapıtlar, insanla doğa arasında beliren sınırları kaldırarak yeni bir diyalog başlatmaktadır.

Gecen sene açtığı “Direnme Noktası” isimli serginin devamı niteliğinde olan “Döngüsel Gizler” 7 Aralık 2010 – 8 Ocak 2011 tarihleri arasında Akademililer Sanat Merkezinde görülebilir.

Güncel Sergi