Ahmet Merey

Issızlığın Ortasında / 21 Ocak – 20 Şubat 2016

Mountains
Mountains

Tuval Üzerine Yağlıboya, 130×180 cm, 2015

Basın Bildirisi

Akademililer Sanat Merkezi 21 Ocak – 20 Şubat 2016 tarihleri arasında Ahmet Merey’in “Issızlığın Ortasında” isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Denizhan Özer küratörlüğünde gerçekleşecek olan sergide sanatçı, doğaya özellikle de dağlara karşı duyduğu özlemi, sevgiyi yaşamsallığın özelliğini taşıyan kurgularla ele almaktadır.

Kurgusal pratikliğin bağımsız bir şekilde ortaya koyduğu bu resimler, sanatçının üzerine çıkıp yürüdüğü, tırmandığı, uyuduğu kısaca hayatının bir bölümünü geçirdiği ıssızlığın ortasında kaldığı dağları içselleştirerek bize anlatması bakımından son derece ilginçtir ve aynı zamanda yetkin bir düşüncenin ürünüdür. Hayran olunacak bir şekilde, duygusuyla birlikte ortaya çıkan kurgunun yarattığı etkinin izleyiciyi kavraması bundandır. Burada sanatçı doğa üzerinden bir anlatım sürecine girerek kendi gerçeğini, ruh halini tüm yalınlığı ile izleyiciye aktarmaktadır. Paylaşımcı bir yaklaşım sergileyerek yaşam sürdüğü ve içselleştirdiği dağları sahiplenmeden izleyiciye sunan sanatçı onların da bu dağlara sahip olmasını beklemektedir.

Bilinçli bir kurgunun etkisiyle oluşan ve yaşamsallığın izlerini taşıyarak içimize işleyen sergi 20 Şubat 2016’ya kadar Pazar ve Pazartesi günleri haricinde her gün 11:00 – 19:00 saatleri arasında Akademililer Sanat Merkezinde görülebilir.

Açılış:  21 Ocak 2016, Saat 18:00