CENGİZ UĞUR

BEDENLER // 22 EKİM – 12 KASIM 2010

Altın Vuruş
Altın Vuruş
Tuval üzerine yağlıboya, 119×146 cm, 2010

Beyoğlu Akademililer Sanat Merkezi 22 Ekim – 13 Kasım tarihleri arasında Cengiz Uğur’un “Bedenler” adlı 6. Kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Cengiz Uğur, yoğun bir okuma çılgınlığı ardından oluşturduğu son dönem işlerini “Bedenler” adı altında sergiliyor. Sanatçının son dönemde kendi yaşam deneyimlerinin bir uzantısı olarak oluşan duygularının farklı yansımaları sergide bedenin farklı varoluşları şeklinde karşımıza çıkıyor. Perspektif ve ışığın geride kaldığı, rengin ve pentürün öne çıktığı resimlerde sanatçı ustalığın temel altyapı bilgisini ve tecrübelerini bilinçli bir şekilde dışarda bırakarak cesaretini gösteriyor. Aynı zamanda sanatçı sergideki bazı işleri ile Rembrant’tan William Blake’e, Kafka’dan Ken Kesey’e kadar birçok ismi saygı ile selamlıyor.

1974 Bursa doğumlu olan sanatçı, Uludağ Üniversitesi Resim Bölümü ve Mimar Sinan Üniverstesi Resim Bölümü Yüksek Lisans Bölümü mezunu. Birçok karma ve kişisel sergide yer almış olan sanatçı, çalışmalarına halen İstanbul’daki atöyesinde devam etmektedir.

Güncel Sergi