İroniyi Gördün Mü?

26 Aralık 2015 – 16 Ocak 2016

Akademililer Sanat Merkezi, 9 genç sanatçının işlerinden oluşan yeni sergisinde, sergiyi oluşturan eserlerin eskizleri ile son hallerini birlikte sunarak, izleyiciyi farklı bir sanat deneyimi yaşamaya çağırıyor.
Karşımıza çıkan her eserin, yaratımı esnasında, eskizden tabloya uzanan süreçte kazandıkları ve yitirdikleri vardır. İşte ironi, burada gizlenir; sanatçı yola çıktığında eskizinde bulunan varsayımlar ile yol sırasında değişikliğe uğrayan adımlarının yarattığı benzerlikleri ve tezatları, ancak yolun sonuna geldiğinde ve geriye dönüp baktığında fark eder.

“İroni’yi Gördün mü?” isimli sergide yer alan bütün eserler, izleyicinin karşısına öncelikle eskizleri, yaratı notları ve taslakları ile çıkmaktadırlar. Bu kağıt materyaller, özellikle sanatçısının zihinselliğini birebir aktarmada eserin kendisinden daha samimi, iletişime açık ve dürüst ön sunumlar olarak görülebilir. Sonrasında izleyici, kağıt taslakların hemen yanında yer alan orijinal eser ile tanışır ve yaratı sürecinin gerçekliğine, rastlantısallığına ve tesadüfi karşılaşmalarına tanıklık eder. Friedrich Schlegel’in “İroni estetik bir pratiktir, araçtır.” sözleriyle de ifade ettiği gibi, söz konusu sürecin tamamını gözlemlemek, sanatçıya ve sanatsevere estetik bir pratiği ilk elden yaşama imkanı sunmaktadır. Figüratif resmin son dönemdeki başarılı isimlerinden Şeyma Barut, Gizem Enuysal, Berna Gülbey, Kader Genç, Cansu Kahraman, Ayşenur Köksal, Ahmet Müslüm Küçük, Ercan Sert, Cengiz Uğur sergide işleriyle yer alan ve ‘ironik bir durum’ için gözlem imkanı sunan sanatçılar.

Sergi 26 Aralık 2015 – 16 Ocak 2016 tarihleri arasında Akademililer Sanat Merkezi’nde görülebilir.

Küratör: Eylül Köksümer