MEHMET ÖZENBAŞ

KAOTİK DÜŞLER // 27 OCAK – 26 ŞUBAT 2011

İsimsiz
İsimsiz
Tuval üzerine yağlıboya, ,99×135 cm, 2010

Yaşadığımız dünyanın kaotik durumunu, doğayı referans alarak resimleştiren Mehmet Özenbaş’ın “Kaotik Düşler” isimli kişisel sergisi 27 Ocak 2011’de Akademililer Sanat Merkezi’nde açılıyor. Küratörlüğü Denizhan Özer tarafından yapılan sergide, sanatçı kapitalist üretim ilişkileri ile hayatını şekillendiren ve bunu yaparkende doğadan uzaklaşan modern insanın içinde bulunduğu kaotik durumu, içinden çıkılması zor doğa betimlemeleri ve ormanlarla anlatmaktadır.

İçiçe geçmiş sorunlar katmanında içinden çıkılmaz hale gelen insan yaşantısını irdeleyip, bu determinist duruma müdahale etme gerekliliğini vurgulayan resimler, içinden çıkılması zor bir doğal ortamda yaratılan boşluklarla izleyiciye umudun tükenmemesi gerektiğini, her zaman çıkar bir yol olduğunu göstermektedir. Yüzey üzerinde kullanılan koyulu açıklı değerlere, farklı tonlarla boyanıp sekillendirilen formlara, eskitilmiş, aşındırılmış bezlerle yapılan kolajlara baktığımızda sanatçının Dünya sorunlarına karşı gösterdigi duyarlılığı görürüz.

Düş ile gerçek arasındaki sorunsal durumu irdeleyen “Kaotik Düşler” sergisi 27 Ocak 2011 – 26 Şubat 2011 tarihleri arasında Akademililer Sanat Merkezi’nde görülebilir.

Güncel Sergi