SİNEM KAYA

HAYALPEREST // 28 MAYIS – 26 HAZİRAN 2010

Hansel ve Gratel
Hansel ve Gratel
Tuval üzerine yağlıboya, 200×190 cm, 2010

Sinem Kaya, “Hayalperest” ismini taşıyan ilk kişisel resim sergisini, Denizhan Özer küratörlüğünde, Akademililer Sanat Merkezi’nde açıyor.

Günümüz insanının içinde bulunduğu yalnızlık duygusunu irdeleyen sanatçı; yüzey üzerinde oluşturduğu kapalı mekan ve kurgusal ormanlarda, yalnızlaşan insanın hikayesiyle bizleri yüz yüze bırakmaktadır. Kendi gerçeklerinin bir yansıması olarak hayal ettikleriyle, izleyiciyi geçmiş zaman düşleri içerisinde sürüklemektedir. Sinem Kaya’nın eserlerinin karmaşadan arındırılarak yapılmış olmasının yanısıra yapıtlar, resimleri çocuksu bir masumiyet taşısa da aslında ironik göndermeler yapan akılcı bir anlatım dili olarak karşımıza çıkarmaktadır. İşte bu durum da, sanatçının hayallerinin hayal ötesindeki bir gerçeğidir.

Mekan içinde yalnızlaşan ya da ormanda kaybolup yolunu arayan ürkek figürlerin zamanın ruhunu yansıtan durumu, modern hayatın kurgusallığını anlatırken bir yandan da bizlere kendi gerçeklerimizi hatırlatmaktadır.

Sanatçının çalışmaları 28 Mayıs – 26 Haziran 2010 tarihleri arasında Pazar günü hariç her gün 10:30 – 19:00 arası Beyoğlu Akademililer Sanat Merkezi’nde görülebilir.

Güncel Sergi