YILDIZ DOYRAN

HAYAT HAMLESİ // 12 MART – 11 NİSAN 2015

Su Dizisinden
Su Dizisinden
Tuval Üzerine Akrilik, 130×150 cm, 2013

Akademililer Sanat Merkezi 12 Mart – 11 Nisan 2015 tarihleri arasında Yıldız Doyran’ın “Hayat Hamlesi” isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Denizhan Özer küratörlüğünde gerçekleşen sergide sanatçı, sürekli değişim ve dönüşüm süreci içinde kendini yenileyen doğanın, içinde bulunduğumuz zaman dilimi ve insanlar ile kurduğu ilişkiyi sezgisel ve aynı zamanda akılcı bir dille ele almaktadır. Bir çeşit tanıklık etme süreci olarak kurgulanan resimlerin arındırılmış renkli yüzeyler üzerinden kendi gerçeğini unutarak doğadan uzaklaşan insana bu unuttuklarını doğanın yarattığı hayat hamlesi üzerinden anlatmaktadır.

Daha önce, doğa içinde bir direnç noktası olan bataklık sazları serisinden sonra oluşan “su” serisi resimleri, Yıldız Doyran,ın doğaya olan yaklaşımında ki değişimin sembolik göstergeleri olarak izleyiciyle ilişki kurmaktadır. Sanatçının kendine ait bir dille oluşturduğu resimler varlığın katmanlı yapısına işaret ederek çağdaş bir anlatım biçimine dönüşmektedir.

Yıldız Doyran’ın İnsanın içinde bulunduğu  çevre ile kurduğu ilişki ve buna bağlı olarak oluşturduğu varoluş sürecini Bergson’cu bir dille anlattığı “Hayat Hamlesi” isimli sergisi 11 Nisan 2015 tarihine kadar Pazar günleri haricinde her gün 11:00 – 19:00 saatleri arasında Akademililer Sanat Merkezi’nde görülebilir.

Açılış:  12 Mart 2015, Saat 18:00

Güncel Sergi